poniedziałek, 26 września 2011

Jak drukować w sitodruku.

Do druku będzie potrzebny poprzednio wykonany szablon, farba sitodrukowa, stół do sitodruku (budowę opiszę w innym poście) oraz rakiel. Rakiel to taka jakby gumowa szpachelka. Guma raklowa nie należy do najtańszych więc na początek zalecam używanie szpachli do fugowania płytek ceramicznych (glazury) dostępnej praktycznie w każdym markecie budowlanym a za razem jest ona bardzo tania – warto poszukać jak najszerszej.
Gotową ramę montuje się w stole do sitodruku i wylewa na nią farbę w nieprzepuszczalnym miejscu. Po położeniu pod ramą przedmiotu na którym ma znaleźć się nadruk. Opuszcza się na ten przedmiot szablon i przemieszcza za pomocą rakli farbę z jednego końca szablonu na drugi. Przy procesie przenoszenia farby należy krawędzią gumy rakli przeciskać farbę przez niezatkane oczka sita. Rakiel należy nachylać do kierunku drukowania pod kątem około 75 stopni. Proces ten jest dość szybki i łatwy do wykonania. Po przeciśnięciu farby przez szablon, podnosi się go i wyjmuje zadrukowany przedmiot. Po wyschnięciu farby jest on gotowy.
Odskok to odległość powierzchni zadruku od szablonu. W procesie drukowania na tworzywach sztucznych, kartonie, papierze i metalach stosuje się odskok 1-3mm (format max A3) i 3-5mm (format max A0). Drukując na tkaninach (koszulki, bluzy, plecaki itp.) nie stosuje się odskoku.

1 komentarz: